ZPĚT

Dalšího front-end developera nehledejte.

Never let your guard down by thinking you’re fucking good enough. Don’t fucking lie to yourself. Think about all the fucking possibilities. Intuition is fucking important. To surpass others is fucking tough, if you only do as you are told you don’t have it in you to succeed. Don’t get hung up on things that don’t fucking work. You won’t get good at anything by doing it a lot fucking aimlessly. Creativity is a fucking work-ethic. Your rapidograph pens are fucking dried up, the x-acto blades in your bag are rusty, and your mind is dull. Stop clicking your mouse, get messy, go back to the basics and make something fucking original. If you’re not being fucking honest with yourself how could you ever hope to communicate something meaningful to someone else? Someday is not a fucking day of the week. This design is fucking brilliant. Why are you fucking reading all of this? Get back to work. Can we all just agree as the greater design community to stop fucking talking about Comic Sans altogether? It’s getting fucking old. You need to sit down and sketch more fucking ideas because stalking your ex on facebook isn’t going to get.

Opticzone: front-end

COLL NAME

Seznámení se s projektem

Děkuji firmě UNIPEX s.r.o., že mi dala tu příležitost podílet se s nimi na obrovském e-shopu opticzone. Pro Unipex jsem zde dodával veškerý front-end, měl tu čest podílet se na UX/UI a testovat výsledný e-shop. Co vás nejspíše zajímá, je ta šablonová část. Téměř rok práce a neustálého zdokonalování při tomto projektu mě posunul za hranice, o kterých jsem ani nevěděl a byl to právě opticzone, co rozproudilo mé kóderské dovednosti.

COLL NAME

Zkušenosti z projektu

Přes 40 šablon, 300.000 řádku kódu, 300 hodin práce a nespočet vypitých kafí. To je v mých očích Opticzone. Tak velký projekt mi posunul dovednosti, efektivitu a kvalitu kódování o 200%. Při tvorbě šablon jsem měl tu možnost dostávat školení od programátorů firmy Unipex, za které tímto děkuji a doufám, že se to odrazilo na kvalitě výsledné tvorby.

COLL NAME

Průvodné slovo ke screenům

Šablony jsem dělal podle grafických návrhů, které mi dodala firma UNIPEX s.r.o., responsivně a precizně, aby prošly tím nejpřísnějším testingem.

POKRAČUJTE NA DALŠÍ PROJEKT:

Lesní výroba